پیش‌بینی بیماری مزمن کلیه با ماشین حساب سلامت
محققان دانشگاه جان هاپکینز موفق به توسعه ابزاری

شده‌اند که احتمال ابتلا به بیماری مزمن کلیه در طول پنج سال آینده را با دقت انواع پانسمان نقره بالا پیش‌بینی می‌کند.

به گزارش : با افزایش چاقی، دیابت و فشار خون بالا در جهان، بیماری مزمن کلیه یا CKD، یک چالش مهم در بهداشت عمومی قلمداد می‌شود. این عارضه معمولا قیمت پماد زخم بستر به کم خونی، ضعف استخوانی، آسیب‌های عصبی و در نهایت به نارسایی کلیه، بیماری‌های‌قلبی و مرگ زودرس منجر می‌شود. پیش‌بینی این عارضه و مهار عوامل تاثیرگذار راه حل موثری برای جلوگیری از ابتلاست.

محققان پزشکی کودکان دانشگاه جان هاپکینز موفق به توسعه ابزاری شده‌اند که احتمال ابتلا به بیماری مزمن کلیه را در طول پنج سال آتی با دقت بالا پیش‌بینی می‌کند. این ابزار با ترکیبی از متغیرها از جمله سن، فشار خون بالا و وضعیت دیابت پماد مدیکال هانی قادر به پیش‌بینی بیماری است. مراحل اولیه پیش‌بینی توسط این ابزار با بررسی اطلاعات بیش از پنج‌میلیون نفر در سراسر جهان موفقیت‌آمیز گزارش شده است.

بیماری مزمن کلیه یکی از شایع‌ترین خرید قطره فروزومال عوارض کلیوی در سراسر جهان است که ۱۰ درصد بزرگسالان را گرفتار می‌کند. این عارضه در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد و فقط با آزمایش خون و ادرار قابل تشخیص است.

این ابزار که مشابه ماشین حساب سلامت است، به صورت آنلاین در آینده‌ای نزدیک از طریق یک پایگاه اینترنتی در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

منبع: ایرنا


منبع