چگونه قارچ سمی را تشخیص دهیم؟

قارچ خواص بسیار زیادی دارد که باعث می شود در خیلی از غذاها از آن استفاده کنیم.

در این مطلب برای شما از راه های تشخیص قارچ های سمی و غیر سمی صحبت می کنیم و به شما می گوییم در این شرایطی که همه درگیر این جریان هستند، چطور شما به سادگی سمی را از غیر سمی تشخیص دهید!

براساس آخرین آمارهای ارائه شده در حال حاضر 9 استان کشور با مسمومیت با قارچ‌ها روبه رو هستند و هر روزه مورد به مورد به تعداد مسموم‌ها اضافه می شود.

گیاهان سمی را می توان شناخت؟

حتما در خانه خود نمایندگی b braun سیب‌زمینی مانده دیده اید یا حتی گوجه فرنگی که استفاده نشده است. این گیاهان دارای بخش های سبزی هستند که سمی بوده و در صورت مصرف انسان دچار مسمومیت می شود. این نوع مسمومیت با مسمومیت های قارچی متفاوت است، در این نوع مسمومیت در همان ابتدا قابل کنترل بوده و می توان با درمان اولیه میزان مسمومیت را کاهش داد.

حال به سراغ قارچ ها می رویم. در کره زمین انواع قارچ ها وجود دارد، با رنگ ها و شکل های متفاوت اما در قالبی مشخص. نام قارچ با محیطی به نام جنگل عجین شده است. در پوشش های گیاهی مختلف قارچ‌ها رشد می کنند که برخی سمی و برخی نیز غیر سمی هستند. مصرف بسیاری از قارچ ها برای بدن انسان مفید است اما نباید فراموش کرد که بسیاری از آن ها نیز می تواند انسان از پا در آورد.

علائم مسمومیت با قارچ سمی به هم خوردن سیستم گوارش بدن است. تهوع، استفراغ، اسهال و دل پیچه از بارزترین علائم مسمومیت با قارچ است. همچنین گفتنی است تعرق نیز در کنار علائم مغزی نظیر توهم، خواب ژل زخم پرونتوسان آلودگی و تشنج علائم دیگری است که به مسمومیت قارچ مربوط می شود.

مسمومیت با قارچ بسیار خطرناک است. به طوری که علائم دیررسی شامل مسمومیت کبدی، کلیوی یا آسیب های مغزی امکان دارد در روزها یا هفته های بعد از مصرف قارچ سمی ظاهر شود.

چرا امسال داستان قارچ های سمی بیشتر روی بورس بود؟

عسگری ادامه می دهد: امسال و سال گذشته آب و هوا به و شرایط بارش و رطوبت به گونه ای بود که قارچ های کوهی رشد بیشتری داشتند و در مزارع با رشد بیشتر قارچ ها همراه بود. همین موضوع باعث شد تا مصرف این قارچ ها توسط ساکنین بیشتر شود. خود من نیز این قارچ ها را تهیه کردم اما با مشکلی مواجه نشدم.

وی چشم درد ادامه داد: تشخیص اینکه چه قارچی سمی و چه قارچی غیر سمی است، کار سختی است. شاید پدر و مادرهای ما و مردمان قدیم در زمینه تشخیص قارچ سمی و غیر سمی تبهر بیشتر داشته باشند اما نسل جدید اطلاعات درستی دراین باره ندارند. رشد بیشتر قارچ ها که ناشی از تغییرات آب و هوایی در 6 ماه دوم سال اخیر و بهار امسال بود، باعث شد تا در بازارهای محلی فروش آن نیز بیشتر شود. این در حالی است که قیمت قارچ نیز که در سال های گذشته به 60-50 هزار تومان می رسید، امسال کاهش پیدا کرده و مصرف آن نیز بیشتر شود.

این کارشناس کشاورزی همچنین می افزاید: مردم کرمانشاه هرساله با شروع فصل بهار به کوه ها می روند و گیاهان کوهی را تهیه و مصرف می کنند. شاید تشخیص و عدم تشخیص قارچ سمی و غیر سمی در این مناطق باعث شده است تا مسمومیت ها نیز افزایش یابد.

عسگری در پایان با عنوان این موضوع که با توجه به افزایش مسمومیت ها مردم باید دقت بیشتری کنند و از مصرف اسپری linovera قارچ های مشکوک خودداری کنند، می گوید: خرید و فروش قارچ در بازارهای محلی به عنوان یک شغل محسوب می شود اما در حال حاضر باید دقت بیشتری روی خرید این قارچ ها توسط مردم صورت بگیرد تا شاهد مسمومیت و فوت کمتری در این مناطق و حتی سایر استان های کشور باشیم.

چه قارچی را باید/نباید خورد؟

برای تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی، به هیچ وجه نباید آن را با گذاشتن در دهان امتحان کرد، اگر با کودکان به دامان طبیعت می روید، باید به آن‌ها درباره گیاهان و قارچ های سمی اطلاعات داده شود و از مصرف هر نوع قارچ وحشی منع شوند. جام نیوز در این باره می نویسد: برخی قارچ های وحشی عوارض شدیدی در کودکان ایجاد می کنند و حتی منجر به مرگشان می شود. قارچ های سمی، بسیار شبیه قارچ های خوراکی هستند و اشتباه در تشخیص آن‌ها از هم به قیمت مسموم شدن و حتی مرگ افراد تمام می شود، بنابراین هنگام چیدن و مصرف قارچ های وحشی، خیلی باید دقت کرد و در صورتی که مطمئن ژل ایکس نیستید قارچی سمی است یا نه هرگز آن را نخورید.

منبع: روزنامه ابتکار

روش صحیح شستن قارچ و طبخ آن برای حفظ ارزش غذایی